Friday, 16 October 2015

#ESC2016: FESTIVALI I KËNGËS FINAL ON 27TH DECEMBER, ARTISTS REVEALED

As always, Festivali i Këngës will consist of two semi finals and a final. The semis will take place on 25th and 26th December with the finale set for 27th December. RTSH, the national broadcaster, also announced the participants and there's some familiar names in the mix....

Egert Pano – Mos ik
Eneda Tarifa – Përrallë
Revolt Klan – Dashurinë s’e gjejmë dot
Kozma Dushi – Një kafe
Enxhi Nasufi – Infinit
Florent Abrashi – Të ndjek çdo hap
Dilan Reka – Buzëqesh
Evans Rama – Flakë
Sigi Bastri – Engjëll i lirë
Simbol – Artiste
Lindi Islami – Për një mrekulli
Egzon Pireci – Triumf
Aslajdon Zaimaj – Merrmë që sot
Nilsa Hysi – Asaj
Jozefina Simoni – Një det me ty
Genc Tukiçi – Sa të dashuroj
Erga Halilaj – Monolog
Teuta Kurti – Në sytë e mi
Klodian Kaçani & Rezarta Smaja – Dashuri në përjetësi
Luiz Ejlli – Pa mbarim
Renis Gjoka – Ato që s’ti them dot
Besa Krasniqi – Liroje zemrën
Flaka Krelani – S’je për mua
Andi Tanko – Dielli vazhdon të më ngrohë
Edea Demaliaj – Era
Adrian Lulgjuraj – Jeto dhe ëndërro
Kristi Popa – Ajo çfarë ndjej
Voltan Prodani – Dëgjoje këngën o Atë
Klajdi Musabelli – Ndodh edhe kështu
Niku & Entela Zhula – Muza

Luiz Ejlli (2006) and Adrian Lulgjuraj (2013) are back. Will we see one of them represent Albania again? Other familiar names include Kozma Dushi, Lindi Islami, Teuta Kurti, Rezarta Smaja, Flaka Krelani and Klajdi Musabelliu. Albania produced my favourite entry in the 2015 contest.. will they do it again next year? :-)

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...